New Members in District 7780
Member Milestones
July 2013
Dover: Robert Lapointe
Saco Bay: Anthony Villandry
June 2013
Bath: Michelle Nickles
Exeter: Philip Chura
Fryeburg: Mary Bastoni
Portsmouth: Tiffany McKenna
Saco Bay: Rae Ann Smith
South Portland-Cape Elizabeth: David Rogers
May 2013
Exeter: Philip Chura
Hampton: David Considine, James Carrigan
Kennebunk: Kenneth Anderson; Laurie Jones; Patricia Musser (transfer from Damariscotta-Newcastle)
Ogunquit: Melanie Tromblee, Anne Lynch
Portland: Franklin Robbins, Ryland Nimocks, Suzanne Umland
Portsmouth: Richard Clayton
Rochester: Kimberly Lindquist
Saco Bay: Israel Collins
South Portland Sunrise: Manuella Janosik
April 2013
Bath: Joel Austin
Kennebunk: Jeff Martin
South Portland-Cape Elizabeth: Sue Sturdevant
Portsmouth: Penny Walsh
March 2013
Biddeford-Saco: Susan Gajewski
Brunswick Coastal: Cassandra Atwood
Dover: Robert Boulanger, Jon James
Freeport: Caleb Stephens, Lonny Winrich
Hampton: Bryan Belanger
Kennebunk: Lesa Kraft
Ogunquit: Robert Leary
Oxford Hills: Curtis Smith
Portland: Janelle LoSciuto
Portsmouth: Dennis Moulton
Rochester: Blaine Cox
Saco Bay: Anthony DeBarros
Seacoast: Eric Beauregard, Anthony Demers
South Portland-Cape Elizabeth: Lyla Baldwin
York: Katie Schindler
February 2013
Bath: Robert Armstrong
Brunswick Coastal: Rebecca Graham
Durham-Great Bay: Linda LaRoque
Freeport: Alex Robinson
Fryeburg Area: Ron Briggs
Rochester: Timothy Wan Splunder
South Portland-Cape Elizabeth: John O'Mara, Eleanor O'Mara, Fawn Dunphy
Topsham Expresso: Douglas Stone
Yarmouth: Jed Dieterle, Edward Nolde
January 2013
Bath Sunrise: Gardner Knight
Brunswick: Deborah Goering, Lester Hodgdon, Fred Horch
Durham-Great Bay: Bernadette Paradis
Exeter: Donald Marshall, Rachael MacDonnell
Freeport: Lynn Woolf
Hampton: Pine Shane, Daniel Richard
Portland: Tara Hill, Michael Nelson, Steve Ditmer
Portland Sunrise: James Schmidt, Devon Dukes, Tracy Eames
Portsmouth: Barbara Miller
Rochester: Robert Veno
Seacoast: Jana Goldstein
South Portland-Cape Elizabeth: Doug Schauf, Mark Usinger
York: Holly Sargent
December 2012
Bath: Kevin Crosman
Biddeford-Saco: Brad Holt
Breakwater Daybreak: Dr. Abbey Forcier, David McKenna
Bridgton Lake Region: Ann Ruel, Brendon Cook
Damariscotta-Newcastle: Winslow Myers
Oxford Hills: Jack Sours
Portland: Philip Everett, Christine Force, Dr. Russell Voss
Portsmouth: Christopher LeClaire
Rochester: Brian Bundza, Jacqueline Fitzpatrick, Michael Hagan
November 2012
Brunswick: Molly Berberich, James Pietkiewicz
Portsmouth: Paul Famulari, Leanne Spees
Saco Bay: James Pate
Topsham Expresso: Bill Brillant
Wells: Ryan Liberty
York: Mary Ellen Dunham
October 2012
Bethel: David Fraher
Damariscotta-Newcastle: Robert Stephen
Dover: Brendan Markey, Jennifer Adams
Portsmouth: Jack Kelly, Elizabeth Wivell, Kim Dalzell, Annette Brennan
River Valley-Rumford: Crystal McAtee
Sanford-Springvale: Joshua Howe
South Portland-Cape Elizabeth: Elyse Tipton
Topsham Expresso: David Wiggin
York: Paul Sevigny
September 2012
Breakwater Daybreak: Russell Strout, Adam Rothbart
Casco Bay Sunrise: Edward Powell
Dover: Rick Aubin
Freeport: Pat Boden
South Portland-Cape Elizabeth: Bill Anderson
August 2012
Bath: John Sunderland
Bridgton-Lake Region: Philip Morris
Brunswick: Kemal Cigri
Hampton: Denise Cadorette
Kittery: Eric Waddell
Portsmouth: Gloria LeBlanc, Cynthia Shanley, Alison Graybill, Stephen Dubois
River Valley Rumford Area: Barbara Belanger
Rochester: Graham Griffin, Troy Robidas
Seacoast Portsmouth: Nicholas Quinn
South Portland-Cape Elizabeth: Eric Segee, Kristin Segee, Jason Seymour, Michele Danois
Westbrook-Gorham: Ann Peoples, Christine Johnson
July 2012
Bridgton-Lake Region: Craig Hacker
Casco Bay Sunrise: Sally Pachulski
Dover: Cynthia Imbro
Freeport: Lorna Johnson, William St. Michel, David McClelland, Cliff Johnson
Hampton: Kelly Dorsey, Heath Wilson
Rochester: Brad Jett (transfer from Hampton), Brian Sylvester, Joshua Holt, James Grant
Saco Bay: Priscilla Guerin
Sanford-Springvale: Mary Ann Ratteree
Scarborough: Mike Payeur
Seacoast Portsmouth: Ann Kelly, Barbara Trimble
South Portland-Cape Elizabeth: Meghan O'Brien
Wells: Joseph Sheehan
April through June 2012
Breakwater-Daybreak: Chomba Kaluba, Jake Hielscher, Casey Dunfey
Bridgton-Lake Region: Kristen Charette
Brunswick: Deirdra Perry, Allison Chapman, Barbara Raposa, Peggy Siegle, Stacy Frizzle, James Whitten
Casco Bay Sunrise: Brian McCambridge
Damariscotta-Newcastle: Cerina Leeman
Dover: Scott Behner
Durham-Great Bay: Kurt Peterson
Exeter: Daniel Juevi Akoe (transfer
Freeport: Elizabeth Jacobson, Jonathan Davis, Matt Morrison
Hampton: Donna Abisi
Kennebunk: Robert Clark, John Sharood
Kennebunk Portside: Sally Bates, Anthony Cilea
Newburyport: Stephen Blanchette
Ogunquit: Kerry Ellen Enright
Portland: Albert Sargent, Janice Chapman, Don Tuski, Jean Michel Kayumba
Portsmouth: Robert Morden, James Thompson, Robert Lewis
River Valley - Rumford: Natalie Sneller
Rochester: Michael Allen, Gretchen Colprit, Joe Gerbino
Saco Bay: Jason Hose, Susan Wujastyk, John Gallo, Pamela Gallo
Sanford-Springvale: Jeffrey Rowe, Robert Herzig
Sebago Lake: Nicole Lajoie
South Portland-Cape Elizabeth: John Hewitt, Brian Murphy, Kaylene Waindle, Jon Talty, Catherine Callahan
Topsham Expresso: David Perron
Wells: Richard Coyne
Westbrook-Gorham: James Boyle
York: William Massidda, Gail Anderson Morse, Jacqueline Grant